Przejdź do treści

Co to jest prosty język?

Na pewno dobrze to znasz: dostajesz pismo z urzędu, a tam…
Podstawą rozpoczęcia czynności w ramach usług jest… W związku ze zmianą, zarządza się, co następuje… Ponadto informuję, że po upływie ww. terminu, przedmiotowe postępowanie administracyjne zostanie zakończone decyzją wydaną na podstawie…
Uff, wystarczy. Pismo napisane jest po polsku, ale Ty kompletnie nic z niego nie rozumiesz. O co tu w ogóle chodzi? Przecież nikt tak nie mówi. Ba, nawet urzędnicy tak nie mówią! Dlaczego więc tak piszą? I czy można to wszystko napisać inaczej? Prościej? I tu właśnie przydaje się prosty język.

Prosty język — co to znaczy?

Są to zasady pisania, dzięki którym informacje są zrozumiałe przez większość odbiorców. Najważniejszy przekaz jest od razu widoczny, a czytający nie musi czytać ponownie. Korzystanie z prostego języka zalecane jest w urzędach, np. pracownikom Służby Cywilnej w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych (w 2010 roku przyjęto tam przepisy, które wymagają od urzędników federalnych komunikowanie się z odbiorcami w zrozumiałym i przystępnym dla nich języku), a także pracownikom banków czy firm ubezpieczeniowych. Pewnie już domyślasz się, do czego przydaje się prosty język. Sprawdź też, czym prosty język różni się od tzw. łatwego języka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to