Przejdź do treści

Jak pisać prostym językiem?

Pisanie prostym językiem można porównać do serwowania dania w restauracji. Kiedy jesteśmy głodni, nie interesuje nas dokładna lista składników ani sposób przygotowania. Niekoniecznie też chcemy znać nazwisko kucharki czy kelnera. Zależy nam tylko na tym, żeby jak najszybciej coś zjeść i żeby było smacznie.

W przypadku tekstów informacyjnych jest podobnie. Najważniejsze to pisać tak, aby czytający od razu wiedział, co robić, i jak najszybciej podać mu to, czego poszukuje. Jak to osiągnąć?

Prosty język — zasady

Po pierwsze, najważniejsze informacje umieszczamy na początku, np. podajemy nazwę, datę i miejsce wydarzenia, cenę, sposób płatności albo rejestracji.

Po drugie, stosujemy krótkie zdania — składające się z 15 do 20 wyrazów.

Po trzecie, informacje grupujemy w listy i tabele, a najważniejsze z nich wyróżniamy, np. kolorem albo pogrubieniem. Wtedy czytelnikowi łatwiej jest odnaleźć odpowiednią kategorię.

Po czwarte, piszemy poprawnie — pamiętamy o prawidłowej ortografii, interpunkcji i składni. Pisząc prostym językiem, unikamy też imiesłowów i fachowego żargonu oraz nieosobowych form czasownika.

Zobacz, jak napisać tekst w prostym języku w 5 krokach.