Przejdź do treści

Norma ISO dla prostego języka już gotowa

21 czerwca 2023 r. opublikowano normę ISO określającą, jakie zasady muszą spełniać teksty napisane prostym językiem. Na razie norma, której pełną treść można kupić tutaj, jest dostępna w języku angielskim i francuskim.

Wytyczne opracowano pod kątem komunikacji pisemnej, czyli tekstów drukowanych i publikowanych w internecie. Co istotne, nie mówi ona o dostępności cyfrowej (nie dotyczy więc np. tekstu łatwego do czytania, czyli ETR, o którym więcej można dowiedzieć się z tego artykułu).

Zaznaczono także, że w normie „czytelnikiem” nazywać się będzie każdego odbiorcę, dla którego przeznaczony jest dany tekst — czyli osoby, które faktycznie czytają, takie, które go skanują, przeglądają lub którym jest on odczytywany.

Ciekawą kwestią, na którą zwraca uwagę ta norma, jest fakt, że teksty mogą mieć różnych odbiorców, np. formularz podatkowy może być przeznaczony zarówno dla podatnika, jak i dla urzędu skarbowego. W takim przypadku, przygotowując tekst, trzeba kierować się potrzebami głównego odbiorcy.

Oddzielne wytyczne poświęcono także projektowaniu wizualnemu komunikatów (np. infografiki, typografia, tabele czy wykresy).

Postaw mi kawę na buycoffee.to